Junikorn – Junikorn slaví 5 let!
 

Junikorn slaví 5 let!

Česko-německá školka Junikorn slaví 5. rok své existence! 

Bilingvní mateřská škola Junikorn v Plzni zaměřená na německý jazyk 8. 10. 2019 oslavila na Radnici města Plzně své páté narozeniny. Slavnostní zdravice zazněla z úst německého velvyslance v Praze Christopha Isranga, radní pro oblast školství Lucie Kantorové a ředitele Tandemu Plzeň Jana Lontschara. Mezi váženými hosty byli také Jaroslava Havlíčková, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Plzeňského Kraje, Ilona Jehličková, místostarostka ÚMO 1, Martin Dzingel, ředitel Shromáždění německých spolků v ČR, zástupci Spolku Němců v Čechách – regionu Plzeň, Zdeňka Chocholoušková, proděkanka pro vědeckou činnost a projekty Fakulty pedagogické Západočeské univerzity, a paní Ivana Mádlová, bývalá místostarostka ÚMO 1. Akce byla také příležitostí pro setkání všech dobrovolníků z Německa, kteří do Junikornu přijeli na roční pobyt v rámci Evropského sboru solidarity nebo na studijní praxi.

Jazyková výchova u dětí předškolního věku se stává běžnou záležitostí, soukromá školka Junikorn před pěti lety přišla s dvojjazyčným konceptem, který umožňuje osvojení cizího jazyka – konkrétně němčiny – velmi efektivní a jedinečnou cestou. Koncept je založen na denní komunikaci s rodilými mluvčími v českém a německém jazyce.

„Za vznikem školky byla touha vytvořit v Plzni dvojjazyčné prostředí, kde budou děti vychovávány od malička ve dvou jazycích kvalitně, individuálně a ohleduplně. S ohledem na blízkost německých hranic a díky vlastním zkušenostem z ročního pobytu v Německu jsme měly jasnou představu o volbě druhého jazyka,” říká ředitelka školky Alena Svobodová. 

Školku navštěvují děti z českých, německých i smíšených rodin. Přirozeně tak vzniká prostředí, kde lze slyšet oba jazyky. Kromě toho školka doposud navázala několik úzkých přeshraničních spoluprací – od roku 2014 se stýkají děti i pedagogové s partnerskou školkou St. Dionysius v Neunkirchenu u Weidenu, každoročně stráví v Junikornu svou praxi několik studentů z Düsseldorfu, Gifhornu a Augsburgu. Součástí pedagogického týmu jsou dobrovolnice přijíždějící na rok v rámci programu Evropské dobrovolné služby. 

„Předpokladem k nástupu do školky není znalost češtiny ani němčiny. Děti se učí nenásilnou formou při denních činnostech a hrách. S výukou němčiny mají děti možnost plynule navázat na partnerských ZŠ. Již třetím rokem na ZŠ Františka Křižíka, nově také na ZŠ Inspíria v Záluží,“ zmiňuje Jana Konečná – jedna ze zakladatelek.  

Děti jsou rozděleny do dvou tříd – do Sluníček dochází děti ve věku 2 – 3 roky, ve třídě Hvězdiček jsou děti od 3 do 6 let. V každé třídě jsou dětem k dispozici minimálně 2 pedagogové, což zajišťuje individuální a citlivou péči. Pedagogický tým tvoří jak Češky, tak Němky, každý pedagog mluví s dětmi svou rodnou řečí, čímž je zajištěn dobrý jazykový vzor a děti jsou přirozeně motivovány k tomu mluvit česky i německy.

Junikorn se svým mottem „… víc než školka” pravidelně pořádá akce pro celou rodinu, nabízí jazykové i sportovní kurzy pro dospělé, pro děti (i z řad veřejnosti) kromě toho i letní příměstské tábory.  

U příležitosti oslavy 5 let školky bylo vytvořeno video zaměřené na denní režim ve školce a ukázky práce s německým jazykem. 

 

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *